Back

Výstava "Dětem 1936 - soutěžní návrhy poštovních známek"

Dovolujeme si Vás pozvat na vernisáž výstavy Dětem 1936 – soutěžní návrhy poštovních známek, která se koná v úterý 9. 6. 2009 v 15 hodin v Poštovním muzeu v Praze 1, Nové Mlýny 2.

Výstavu, věnovanou dobročinné emisi poštovních známek „Dětem", vydávaných v letech 1936-1938, připravilo Poštovní muzeum ze své bohaté sbírky původních výtvarných návrhů.

Výstava potrvá do 13. 9. 2009. Otevřeno je denně mimo pondělí a státní svátky od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

V nelehké sociální situaci, způsobené světovou ekonomickou krizí, se čs. poštovní správa rozhodla vydat dobročinné známky ve prospěch péče o děti a mládež, a to v emisi nazvané „Dětem". U zrodu této myšlenky stál významný český spisovatel a novinář Karel Čapek, jenž byl v letech 1934-1938 vůdčím představitelem charitativní organizace „Demokracie dětem", která se stala partnerem MPT pro zajištění celé akce.

Výstava Poštovního muzea prezentuje nejen dobročinné známky „Dětem" z let 1936 – 1938, ale zejména unikátní kolekci originálních návrhů poštovních známek, které pocházejí ze soutěže vypsané ministerstvem v únoru 1937. Přestože tyto výtvarné předlohy nebyly nikdy použity pro tisk známek, jejich autory jsou významní představitelé čs. meziválečného výtvarného umění: Josef Čapek, Antonín Procházka, Cyril Bouda, Milada Marešová, Petr Dillinger, Václav Karel, Otakar Mrkvička, Max Geyer a Jaroslav Benda.

Poštovní muzeum bylo od svého vzniku spjato s resortem pošty. Díky této skutečnosti uchovalo ve svých sbírkách unikátní doklady čs. známkové tvorby, a tak dnes, po více než sedmdesáti letech, může tyto originální návrhy emise „Dětem" představit odborné i laické veřejnosti. Návštěvníci výstavy se tak vůbec poprvé seznámí s různorodým pojetím a originálním přístupem jednotlivých výtvarníků k danému tématu, vnímajíce jejich díla v kontextu složitého historického období čs. státu mezi dvěma válkami. Neméně zajímavé je srovnání návrhů poštovních známek z roku 1937 s ostatní tvorbou těchto umělců, s jejich díly malířskými, grafickými, knižními ilustracemi apod.

Soutěžní návrhy poštovních známek <b>dětem 1936</b> Poštovní muzeum Praha 1

Česká republika navázala na tradici čs. známkové tvorby a od roku 1994 vydává pravidelně poštovní známky v emisích „Dětem". V době dárcovských SMS se sice nejedná o známky dobročinné, ale jejich autory jsou i nadále světoznámí čeští výtvarníci – například Adolf Born, Karel Franta, Zdeněk Smetana, Zdeněk Miler, Olga Čechová, Jiří Šalamoun a další. V roce 2008 obohatily tuto emisi poštovní známky s námětem ilustrace Josefa Čapka z knihy Povídání o pejskovi a kočičce.

Naše poděkování náleží i Ing. Františku Benešovi st., vynikajícímu znalci v oboru filatelie, který se tomuto tématu věnoval ve své badatelské činnosti. Výstava je tedy mj.vyjádřením naší vzpomínky na něj, na naši dlouholetou spolupráci.

Poštovní muzeum k výstavě vydalo příležitostnou dopisnici, na jejímž přítisku je zobrazena reprodukce nerealizovaného návrhu z roku 1937 od Antonína Procházky. V sobotu 13. 6. 2009 od 9.00 – 15.00 hodin se v PM uskuteční příležitostná poštovní přepážka.