Back

Stanovisko ke zprávě ČTÚ o plnění povinností České pošty

Česká pošta se dnes seznámila se Zprávou o plnění povinností České pošty, s. p., v oblasti základních služeb za loňský rok. Pošta bere tento dokument na vědomí a připojuje krátký komentář.

  1. Kritizovaným jevem je kvalita a rychlost doručování. Jestliže se Pošta podle těchto ukazatelů proti předešlým letům opravdu výrazně pohoršila, stojí za tím především přiznané problémy se spouštěním nového třídicího centra v Brně. Je potřeba říci, že tyto problémy již máme za sebou, vyvodili jsme z nich i personální důsledky a doby dodání se v obvodu brněnského třídicího centra vrátily k normálu.

    Za některými nedostatky spojené zejména s dodáváním zásilek jsou i problémy v personální oblasti. Se svými platovými podmínkami Pošta (zvlášť v některých oblastech) jen obtížně konkurovala na trhu práce. Letošní navýšení tarifních mezd v průměru o 14,5 % personální situaci firmy výrazně stabilizovalo, i tady lze očekávat zlepšení. V neposlední řadě by bylo dobré zmínit, že Česká pošta prochází zásadní transformací, zrušila odštěpné závody a změnila systém řízení. Tak rozsáhle změny vždycky přirozeně doprovázejí i negativní jevy, které se bohužel mohou dočasně dotknout i zákazníků.
     
  2. Ve zprávě ČTÚ negativně vnímáme významné posuny v interpretaci nezávislého průzkumu agentury GfK (který si objednal sám regulátor). Tisková zpráva ČTÚ ze dne 25. 4. 2008 odkazuje na tento výzkum a doslova uvádí, že ,,celková spokojenost se službami České pošty dosahuje u občanů 72 %, v západní Evropě dosahuje spokojenost s poštovními službami zpravidla dost přes 90 %". Dovolíme si přesně citovat ze zmiňovaného výzkumu: ,,Především vzhledem k velmi nízkému počtu nespokojených klientů (6 %) se jedná o velmi dobrý výsledek, v podstatě kopírující spokojenost s Českou poštou u zástupců firem (78 %). Výsledná spokojenost je obdobná při srovnatelném výzkumu Deutsche Post, kde spokojenost se službami tamní pošty oscilovala mezi 70-80 %." ,,Výsledky výzkumu naznačují, že segment poskytování poštovních služeb se těší nadprůměrné spokojenosti." (Výzkum GfK, 18. 10. 2007)
     
  3. Regulátor sám ve své zprávě připouští, že výsledky dohledu jsou podpořeny pouze namátkovými kontrolami malého rozsahu. Neměly by být vztahovány na činnost celé Pošty. Rozsah kvalitativních požadavků je navíc ve srovnání s ostatními evropskými poštovními správami zcela nestandardní. Pokud například na Slovensku v zájmu efektivního přístupu k zákazníkům regulátor definuje pro poštu 70 závazných oblastí, Česká pošta jich má 270.

    Doufáme, že se České poště podaří ve vzájemné spolupráci s ČTÚ vydefinovat odpovídající nároky na její služby tak, aby zohledňovaly skutečné potřeby zákazníků.