Back

Poštovní muzeum: výstava nejkrásnějších českých známek

Poštovní známky České republiky, z nichž celá řada získala v posledním desetiletí řadu mezinárodních ocenění, můžou vidět návštěvníci Poštovního muzea v Praze ve dnech 13. 6.-30. 9. 2007.
Výjimečná výstava, která doplňuje stálou sbírku československých známek a klasických známek Evropy a USA, představuje kolekci originálů zoubkované krásy společně s výtvarnými návrhy, otisky rytin, originálními ryteckými destičkami a ukázkou tiskových postupů, které dokládají mimořádnou náročnost tisku. Na výstavě budou také představeny české známky, připravované pro světovou výstavu Praga 2008.

Originální návrhy známek jsou dílem takových umělců, jakými jsou například Vladimír Suchánek, Oldřich Kulhánek, Adolf Absolón nebo Bedřich Housa, jenž je současně nestorem české rytecké školy. Mezi špičkové grafiky a rytce, podílející se na známkové tvorbě, bezesporu také patří Václav Fajt, Miloš Ondráček anebo Bohumil Šneider.

V prestižních mezinárodních soutěžích (např. Grand Prix de l´Expozition WIPA ve Vídni, Mezinárodní cena umění ve Filatelii v italském Asiagu) získávají naše známky ocenění s železnou pravidelností. Zcela jistě je tomu tak nejenom pro jejich mimořádnou uměleckou úroveň, ale také pro unikátní technologii tisku - vícebarevný ocelotisk z plochých desek. Poslední významné ocenění získala Česká republika letos v dubnu na Evropské ceně. Ze sta hodnocených ryteckých děl 27 zemí Evropské unie si z Bruselu odnesl Václav Fajt třetí cenu za známku ,,Pohled na Hradčany a Malou Stranu".
 

Hradčany

Na příležitostné poštovní přepážce, otevřené v sobotu 16. června 2007 od 9.00 do 15.00 hod., získají zájemci příležitostné poštovní razítko.

České známky a poštovní byznys

Navzdory elektronickému věku nejsou poštovní známky anachronismem. Ročně jich Česká pošta prodá na 170 miliónů kusů za téměř miliardu Kč. Zcela zvláštní kategorií zájemců o malá umělecká díla tvoří sběratelé. Především prostřednictvím filatelistických klubů si koupí od České pošty na 3 milióny kusů ročně.

Podstatné na konec

Pražské poštovní muzeum najdete na adrese Nové mlýny 2, jinými slovy přímo na nábřeží vedle Štefánikova mostu. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hod. S polední přestávkou počítejte od samého poledne do 13 hod.