Back

Ministerstvo financí odsouhlasilo změnu některých tarifů

Ministerstvo financí dnes sdělilo ČTK, že souhlasí s úpravou cen některých poštovních služeb, o kterou Česká pošta žádala na konci září tohoto roku.

„Jsme rádi, že MF vyšlo vstříc požadavkům České pošty a že učinilo další krok na cestě k přípravě liberalizovaného trhu."

JUDr. Karel Kratina, generální ředitel ČP, s. p.


 

Od prvního ledna 2008 se tak změní tyto poštovní tarify:

Poštovní služba Současná cena v Kč Schválená úprava
     
Obyčejné psaní standardní do 20 g 7,50 kategorie zrušena
Obyčejné psaní do 20 g 9,00 kategorie zrušena
Obyčejné psaní do 50 g 12,00 10,00
Doporučené zásilka do 20 g 19,00 kategorie zrušena
Doporučené zásilka do 50 g 22,00 26,00
Dodejka 5,00 6,00
Do vlastních rukou 5,00 6,00
Do vlastních rukou výhradně jen adresáta 5,00 6,00

O dalších případných změnách tarifů od 1. 1. 2008 vás bude Česká pošta informovat.

Příspěvek k liberalizaci poštovního trhu

Z původních 7 cenových limitů poštovních služeb (obyčejné psaní, doporučené psaní, obyčejný balík, cenný balík, poštovní poukázka typu C, dodejka, služba do vlastních rukou / do vlastních rukou výhradně jen adresáta) dále vypadávají rozhodnutím MF obyčejný balík, cenný balík a poštovní poukázka typu C. Ministerstvo rozhodlo, že u těchto tří služeb je na trhu již dostatečná konkurence, proto není zapotřebí je dále zachovávat na seznamu poštovních služeb s cenovým limitem.
Všechny tři zmíněné poštovní služby samozřejmě zůstávají v kategorii věcně usměrňovaných cen podle zákona o cenách. Pošta tak může stanovit ceny nové na základě pravidla oprávněných nákladů a přiměřeného zisku. Veškeré kalkulace pro úpravu cen musí Česká pošta zachovávat minimálně 3 roky pro případnou kontrolu ze strany MF.

Důvody, které vedly Českou poštu k posunu cenových tarifů:

  • Pošta předložila MF žádost o úpravu cen, protože za poslední 4 roky k posunům nedošlo, a přitom se výrazně zdražily energie (plyn, elektřina, pohonné hmoty, nájmy). Cenové zvýšení u poštovních služeb je od roku 1997 nižší než u ostatních síťových odvětví. Pokud vezmeme cenu například u obyčejného psaní, od roku 1997 se zvýšila o 63 %, zatímco elektřina o 163 %, zemní plyn o 256 %, vodné a stočné o 107 %.
  • Česká pošta jako zaměstnavatel musí nejenom z hlediska udržení konkurenceschopnosti počítat s nárůstem průměrné mzdy zaměstnanců. Osobní náklady představují nejvýznamnější nákladovou položku Pošty. (Od roku 2005 vzrostla v ČR obecně průměrná mzda o 20 %, tj. 3400 Kč, průměrná mzda na České poště je ale na úrovni 75 % sektoru státní správa-podnikatelský sektor.) Předpokládaný růst mezd tak zohledňuje nejenom udržení zaměstnanců při stále rostoucím tlaku konkurence, ale také možnost větších nároků na zkvalitnění vlastní poštovní služby.
  • I při srovnání s Evropou, jejíž jsme součástí, máme ceny za listovní zásilky i balíky výrazně pod evropským průměrem, ale také výrazně pod úrovní okolních zemí s obdobnou ekonomickou situací (Polsko, Maďarsko, Slovensko). A to jak v nominálních cenách, tak v paritě kupní síly. (Srovnání – obyčejné psaní je v ČR za 0,26 EUR, na Slovensku 0,43 EUR, v Maďarsku 0,36 EUR, Polsku 0,45 EUR. Z pohledu absolutní výše tarifů jsme obecně mezi nejnižšími cenami v zemích EU. A to je podstatné, protože mimo výše osobních nákladů v podstatě nakupujeme vstupy za standardní evropské ceny.)

Podle ČSÚ vydávají naši občané za poštovní služby v průměru 90,- Kč ročně. Případné cenové zvýšení tak bude mít na veřejnost minimální dopad. Po úpravě cen od 1. ledna 2008 se průměrné náklady na poštovní služby zvednou z 90 na cca 130 Kč.