Back

Kulaté známky

Čtyři zoubkované novinky s nápisem Česká republika, které vycházejí 16. dubna, mají klasický obdélníkový tvar a velikost 2,3 x 4 cm. A přece jsou kulaté: oslavujeme dvakrát sto let. Na první pohled jsou to výročí docela rozdílná...

100 let českého ledního hokeje

Patří v posledních letech k dobrému tónu připomínat výročí „osudových osmiček". Nějak se ale mezi politickými zvraty, puči a revolucemi ztrácejí výročí, která možná nevypadají na první pohled tak osudově. Jsou události, které sice nepatří do takzvaných velkých dějin – a přece národ poznamenaly do stejné hloubky.

Je to právě sto let, co vznikl Český svaz hokejový. Od prvních dvanácti klubů vedla cesta k tomu, aby se hokej stal národním sportem. Přes první vítězství na evropském šampionátu v roce 1911, první zlato z mistrovství světa v roce 1947, druhé zlato v roce 1949, politický proces proti reprezentantům v roce 1950, vymodlená vítězství nad sovětskou sbornou, přelepované hvězdičky na dresu a zlatá sedmdesátá léta až k Vídni a Naganu.

Sedmnáctikorunová známka, kterou podle výtvarného návrhu Zdeňka Netopila vyryl Václav Fajt, má za námět hokejistu v současné výstroji v popředí, v pozadí za ním jeho předchůdce z doby před sto lety. Elegantním obloukem tak zachycuje století sportu, který se bezesporu stal sportem národním.

V květnu se uskuteční další světový šampionát, tentokrát v Kanadě. Věříme, že naši reprezentanti si právě v kolébce hokeje nadělí ke stým narozeninám dárek v některém ze vzácných kovů.

0559.jpg
Sto let českého ledního hokeje.
Výtvarný návrh Zdeněk Netopil, rytec Václav Fajt.

100 let Národního technického muzea

V roce 1908 bylo také na podnět profesorského sboru České vysoké školy technické 5. července založeno Národní technické muzeum. Přesněji tedy byla schválena rezoluce o založení Technického muzea pro království české v Praze a ustaven přípravný výbor. Po právní stránce muzeum začalo existovat až 13. března 1910. V témž roce se také poprvé otevřely brány Schwarzenberského paláce, kde byly umístěny první sbírky techniky.

Pošta připomíná toto výročí hned třemi známkami s exponáty ze sbírek Národního technického muzea v Praze. V Národním technickém muzeu si je bohužel veřejnost letos neprohlédne – právě probíhá náročná rekonstrukce budovy Muzea. Stavební práce v budově na Letné skončí letos v létě. Stavebníci uvolní prostor muzejníkům, kteří začnou zaplňovat nové i zrekonstruované výstavní sály zajímavými exponáty. Vedle tradičních instalací se návštěvníkům poprvé představí nové Expozice architektury, stavitelství a designu a Expozice tiskařství. Postupné otevírání muzea je plánováno na léta 2009–2010.

Na trojici známek, které podle vlastního návrhu vyryl Bedřich Housa, najdete astronomický úhloměr z roku 1830, benzínový motor systému Siegfrieda Marcuse z roku 1889 a jako speciální lahůdku automobil Jawa 750 z roku 1935.

0558.jpg Astronomický teodolit vyrobený firmou Reichenbach-Ertel kolem roku 1830.
Autor výtvarného návrhu i rytiny Bedřich Housa.
0557.jpg Benzinový spalovací motor systému Siegfrieda Marcuse vyrobený strojírnou Märky, Bromovsky-Schulz v Adamově kolem r. 1889.
Autor výtvarného návrhu i rytiny Bedřich Housa.
0556.jpg Sportovní automobil JAWA 750 konstruovaný pro závod 1 000 mil československých, r. 1935.
Autor výtvarného návrhu i rytiny Bedřich Housa.

Kulturní dědictví na známkách

Jakkoli by se na první pohled mohlo zdát, že technika a sport nejdou dohromady, obojí je součástí kulturního dědictví a národní tradice, již Česká pošta (stejně jako například přírodní bohatství) na známkách připomíná pravidelně.