Zpět

Telegramy na České poště po 160 letech končí

V době elektronické komunikace ztratila tato služba smysl.

Od 1. dubna 2010 přestanou doručovatelé České pošty roznášet telegramy. Důvod je nasnadě. S trochou nadsázky lze totiž napsat, že většina z nich totiž už telegram v poštovní brašně nenesla několik let. 

Zatímco v období první republiky poštovní telegrafisté telegrafním klíčem stále vylepšovaného Morseova vynálezu z roku 1837 vyťukali ke čtyřem milionům telegramů ročně a v době reálného socialismu vychrlily dálnopisy každý rok kolem deseti milionů telegramů, s nástupem elektronické komunikace v devadesátých letech zažila tato služba strmý pád.

Za rok 2009 přijali pracovníci 3 337 poboček Pošty od občanů celkem 756 telegramů. Tedy v průměru 63 telegramy měsíčně na celém území republiky.

Tradice se dodnes ale drží například nemocnice, které v případě, že s pacientem nemohou komunikovat a o jeho stavu chtějí blízkým poslat vyrozumění, telegram občas využijí. Prostě ho pošlou na adresu, kterou má pacient v občanském průkazu, bez jistoty, že zprávu adresáti skutečně dostanou.

Počet přijatých telegramů od roku 2000

Počet přijatých telegramů od roku 2000

Počet přijatých telegramů od roku 2000

 

Od roku 1993 Česká pošta pro telegrafní službu pouze servisní společností

Držitel licence pro telegrafní službu, společnost Telefónica 02, Czech Republic, a.s., vypověděla České poště smlouvu na doručování telegramů na podzim minulého roku. Delší dobu připravované zrušení nevýdělečné a v dnešní době archaické služby dostalo konkrétní datum - 1. dubna 2010. Zprávy poslané pomocí SMS stejně jako e-maily prostě odkázaly telegramy do historie minulého a předminulého století.

Telegramy zcela zrušilo Dánsko a Irsko před třiceti lety, v 90. letech zmizely ve Švédsku, Pošta neprovozuje telegrafní službu od začátku tohoto století ve Francii a například Rakousku. Slovenská pošta telegramy nedoručuje od roku 2007.

Co o telegramu možná nevíte

Telegrafní služba je pro zákazníky finančně náročná a její původní opodstatnění pro nejrychlejší komunikaci s adresátem ztratilo význam i v případě, že opomineme moderní elektronickou komunikaci.

 Pouhé podání telegramu stojí 75 Kč, za každé slovo do deseti znaků zaplatíte dalších 5 Kč.

Příklad:
Milá babičko, blahopřejeme ti, narodil se ti vnuk. Jmenuje se František. Je zdravý a jeho maminka také. Jindřiška s rodinou.
Paní
Jindřiška Rozverná
Komenského 325
753 23 Studénka
S poplatkem za podání zaplatí zákazník za tento telegram 250 Kč.

V době masového využívání telegramu ho doručila každá pošta okamžitě po jeho obdržení.
Dnes se telegram doručuje při běžné pochůzce doručovatele. Telegram tedy dojde – stejně jako běžná listovní zásilka – až druhý den po jeho podání.

 Náhradu telegramu zdaleka neřeší jen SMS a e-mail

Zákazníkům, kteří z rozličných důvodů upřednostňují před elektronickou komunikací služby obdobného charakteru, jako měl telegram, Česká pošta nabízí řadu přinejmenším stejně efektivních a přitom finančně výrazně méně náročných služeb.

Jednoduché srovnání vybraných služeb nabízíme v této tabulce:
  Telegram Postfax Obyč.
listovní
zásilka
DopisOnline EMS
Podání
- dostupnost
všechny
pobočky
ČP
všechny
pobočky
ČP
všechny
pobočky
ČP
+pošt.
schránky
z osobního
počítače
všechny
pobočky
ČP
Rychlost
dodání
do
druhého
dne
do
druhého
dne
do
druhého
dne
do druhého
dne
max. do
druhého
dne 14:00
Cena průměrně
160 Kč
cca
100 Kč
10 Kč průměrně
20 Kč
průměrně
130 Kč
Dodání všechny
pobočky
ČP
všechny
pobočky
ČP
všechny
pobočky
ČP

všechny
pobočky
ČP

všechny
pobočky
ČP
Úřední
doklad
ano
(není
ověřeno)
ne ne ano ne

Nejefektivnějším konkurentem telegramů je od června loňského roku poštovní služba Dopis Online.

Tato služba umožňuje elektronické odeslání dopisu, a to prostřednictvím webové stránky www.postservis.cz. Pošta jej sama vytiskne, zaobálkuje a odešle adresátovi. DopisOnline doručujeme do druhého dne. Průměrná cena činí 20 Kč. Platba je možná prostřednictvím faktury, SIPA či Premium SMS. Více informací o službě DopisOnline.

Dějiny poštovnictví v českých zemích jsou obrovským dobrodružstvím, a to jak v hluboké historii, tak od zrodu samostatného Československého státu.
Můžete se o tom přesvědčit v Poštovním muzeu na adrese Nové mlýny 1239/2 v Praze 1, anebo rozsáhlé expozici pobočky Poštovního muzea ve Vyšším Brodě.
Výjimečnou publikací je kniha Poštovnictví v Čechách a na Moravě (KNIHY 555, Liberec 2008), která čtenáře zaujme jak poutavým vypravěčským stylem, tak odbornou erudicí.

Mgr. Marta Selicharová
Tisková mluvčí, Česká pošta , s.p.
e-mail: selicharova.marta@cpost.cz