Zpět

Světová výstava poštovních známek Praga 2008 za dveřmi

První výstava známek, kde se svými sbírkami pyšnily státy celého světa, byla v roce 1962 v Praze. PRAGA 1962 tak před 45 lety odstartovala tradici, která začala nabývat na významu a zapojily se do ní slavné metropole zvučných jmen. Připomeňme za všechny alespoň Londýn, Paříž, Vídeň, Tokio, Washington, Peking a další... Od roku 1968 se výstava v Praze koná pravidelně po deseti letech. Letošní PRAGA je ve znamení kulatých výročí. Česká pošta slaví 90. výročí vydání první československé známky, 90.výročí založení Poštovního muzea a 15. výročí první poštovní známky vydané ke vzniku Českého státu. Výstavu PRAGA 2008 připravují pod záštitou prezidenta republiky, předsedy Senátu Parlamentu a primátora hlavního města Prahy – Česká pošta, Svaz českých filatelistů a agentura Progres Partners Advertising, s.r.o.

Ani za miliardu si vystavené exponáty nekoupíte

Od 12. do 14. září 2008 zaplní na dva tisíce výstavních rámů Průmyslový palác v areálu Výstaviště Praha Holešovice. V nich bude vystaveno 528 soutěžních souborů vystavovatelů ze 61 zemí. Soutěžit bude také 160 exponátů ve třídě filatelistické literatury, které najdete v Poštovním muzeu v Praze. Soutěžní je převážná část výstavy, kdy mohou vystavovatelé získat ohodnocení své prezentace, a to s mezinárodní platností. Soutěží se ve čtyřech třídách, účast je však podmíněna předcházejícím oceněním vystavovaného exponátu na mezinárodních výstavách v letech 1998–2007. Znalci z oboru sice s předstihem dokázali s velkou pravděpodobností odhadnout, s jakou raritou či kolekcí se ten který vystavovatel přijede pochlubit, dohady se změnily v jistotu až v okamžiku, kdy se začalo vyjednávat pojištění celé výstavy. (Výstavu pojistila exkluzivně Kooperativa pojišťovna, a.s., Vinna Insurance Group). Sbírky výstavy jsou pojištěny na rovnou miliardu. Mnohé známky ale mají hodnotu těžko vyčíslitelnou. Zkuste nabídnout za sbírku jakoukoli částku třeba anglické královně. Máte-li odvahu.

Alžběta II. propadla vášni svého dědečka

Královskou sbírku totiž založil v Anglii ve 30. letech minulého století král Jiří V. Jeho vnučka, královna Alžběta II., ji po desetiletí dále rozšiřuje a sbírka tak dnes patří k největším a nejcennějším na světě. Nejslavnější pověst má bezpochyby modrý Mauritius. Kromě této modré nezoubkované krasavice obsahuje královská sbírka Mauritia v červeném provedení, a to jak v jednotlivých kusech, tak na poštovní zásilce. Mimořádně ceněná je Black Penny, černá jednopencovka, první nalepovací známka světa, vydaná 6. 1. 1840. V královské sbírce se nachází ve větším bloku, nalepená na dopise a orazítkovaná v den svého vydání. Mezi výjimečnosti patří samozřejmě i první známky z britských kolonií, sbírka však obsahuje i rarity mnoha dalších států světa, včetně Československa

Známky již dlouhá desetiletí provázejí dějiny světa

Mimo ukázku z Královské sbírky PRAGA 2008 návštěvníkům dále nabídne sbírku dopisů, které byly v polovině 19. století přepravovány slavným Pony expresem ve Spojených státech amerických. Nový svět pak budou, mimo jiné, prezentovat také klasické známky Královské kanadské pošty z let 1850–1855. Evropský kontinent bude zastoupen celou řadou exponátů. Mezi očekávané skvosty patří známky staroněmeckých států, klasické francouzské známky z roku 1847 a také skillingové známky z Dánska (polovina 19. stol). Největší vystavovanou raritou našeho Poštovního muzea v Praze bude světový unikát – osmdesátiblok modrých Merkurů, který opouští trezor opravdu výjimečně. Naposledy ho viděly oči světových boháčů na přehlídce elitního klubu filatelistů v monackém Monte Carlu v roce 2006.

Premiéry roku 2008

Že bude ve druhém sále Průmyslového paláce také 11. mezinárodní veletrh Sběratel, kde můžete vidět vše, od drahých kamenů a zlatých mincí po historické reklamy a umělecké šperky, je dodržením jisté tradice.

  • Novinkou je virtuální svět známek, Exponet. Žádná světová výstava neukáže všechny známky světa. PRAGA 2008 dosáhne dál, než většina podobných akcí. Vedle reálných známek si totiž budete moci na počítačích prohlédnout i ty krasavice, které se na výstavu nedostaly.
     
  • Novotou je také doprovodná akce k výstavě, kterou připravili její pořadatelé s rakouskými kolegy, kteří pro změnu chystají na 18. až 21. září mezinárodní výstavu známek ve Vídni (WIPA 2008). V neděli, 14. září, přepraví z malé moravské obce Hevlín historický poštovní dostavník zásilky do Rakouska. Vyrazí hodinu po poledni a bude mít před sebou cestu do rakouského městečka Laa an der Thaya. Na příležitostné přepážce v muzeu historických dostavníků nafasuje na zásilky příležitostné razítko a vyrazí zpět do Hevlína, odkud zásilky poputují ke svým adresátům. Pro sběratele bude razítko ceněnou raritou nejenom proto, že dostavník doveze za naše hranice listovní zásilky za tuzemský tarif – 10 Kč.
    Návštěvníci výstavy PRAGA 2008 budou mít možnost podat zásilky k přepravě historickým dostavníkem ze Hevlína do Laa an der Thaya přímo na výstavě, a to do soboty 13.9. do 18.00 hod.
     
  • Poštovní zásilky poputují do světa také horkovzdušným balonem. Přesně tak, jak se přepravovaly zásilky v poslední třetině 19.a také na počátku 20. století. Kdo bude mít zájem poslat zásilky s příležitostným razítkem „Balonový let", bude mít šanci 12. září do 17.00 hod, kdy se poštovní balon odlepí od země přímo před Průmyslovým palácem. Pokud na výstavu nemůžete a o přepravu listovní zásilky zájem máte, vybavenou adresou a patřičnou známkou ji vložte do obálky a pošlete do 10. září na adresu: Pošta Praha 7, Milady Horákové 81, 170 00, Praha 7. Nezapomeňte obálku označit nápisem„PRAGA 2008 - balonový let".
     
  • Součástí výstavy bude také Dětská pošta. Za historickou poštovní přepážkou se děti alespoň na chvilku ocitnou v pošťáckém světě. Vyzkouší si razítkování speciálních dětských známek na dětských dopisnicích, zkusí si vlastní známku navrhnout.

Podstatné maličkosti

Světová výstava známek PRAGA 2008 bude pro veřejnost otevřena od pátku 12.9. do neděle 14.9. 2008. V pátek a sobotu ji můžete navštívit od 10.00 do 18.00 hod, v neděli zaklapnou vrata gigantického trezoru Průmyslového paláce ve čtyři hodiny odpoledne.
Vstupné na výstavu do Průmyslového paláce i Poštovního muzea (včetně veletrhu Sběratel) stojí 80,-Kč na jeden den. Permanentní vstupenka pak rovných 200,-Kč. Ženy a děti do 18 let mají vstup zdarma.


Světovou výstavu PRAGA 2008 pořádá Česká pošta, s. p., ve spolupráci se Svazem českých filatelistů pod patronátem Mezinárodní filatelistické federace. Navazuje na dlouholetou tradici pořádání filatelistických výstav v Praze, která započala výstavou PRAGA v roce 1938. Tato pražská premiéra měla sice v rámci Evropy pouze regionální charakter, ale s velkým množstvím zajímavých exponátů se stala významnou sběratelskou událostí ještě těsně před vypuknutím druhé světové války. Další výstava se konala v roce 1955, ale skutečně přelomový byl rok 1962, kdy si poprvé mohla filatelistická výstava PRAGA připsat k názvu magické slovo „světová". V roce 1968 byla skvostná, od roku 1978 opět ostře sledovaná politicko-kulturními kádry. Jedno pozitivum to mělo. Komunističtí kormidelníci si čím dál tím víc nemohli dovolit mezinárodní ostudu, a tak se např. PRAGA stala v roce 1988 kulturně-politickou akcí prvořadého významu. Díky tomu se našly i finance na chátrající Poštovní muzeum. Po odborné stránce si PRAGA za desetiletí vydobyla opravdovou prestiž mezi ostatními světovými filatelistickými centry, což nejlépe dokládá pravidelná účast stovek soukromých vystavovatelů, desítek zahraničních poštovních správ a především – statisíce našich i zahraničních návštěvníků.

Informace, včetně otisku razítek, najdete na našich stránkach v přehledu příležitostných razítek.