Zpět

Nejnovější známky: Ještěd, Komenský i prezident

Krásy naší vlasti na známkách

Česko neoplývá jen mlékem a strdím, ale i řadou přírodních krás. A od dob praotce Čecha jeho prasynové dokázali taky ledacos pěkného vybudovat. Památky přírodní i pamětihodnosti vytvořené důvtipem a šikovnýma rukama předků připomíná tematická řada známek Krásy naší vlasti. Zítra přibudou dvě další: světoznámý ještědský vysílač architekta Hubáčka (připomeňme, že památce je letos kulatých 35 let) a historické jádro města Hradec Králové.

Známky z edice Krásy naší vlasti jsou tradičně vyráběny náročnou a oceňovanou tiskovou technikou, vícebarevným ocelotiskem z plochých desek. Ty letošní vycházejí v nominální hodnotě 12 a 15 Kč. Výtvarný návrh zpracoval Pavel Dvorský a rytinu vyrobil Václav Fajt.

V tematické řadě Krásy naší vlasti vychází od roku 1993 každý rok dvě zubaté krasavice. Příští rok tedy dovršíme třetí tucet

0552.jpg 0553.jpg

Krásy naší vlasti: Ještěd
Krásy naší vlasti: Hradec Králové

350 let od vydání Komenského Orbis pictus
Rovněž zítra vydáváme poštovní známku k 350. výročí vydání díla Orbis Pictus (Svět v obrazech) světově uznávaného českého myslitele, spisovatele a zakladatele moderní pedagogiky Jana Amose Komenského (1593–1670). Obrázkový slovník a dětská encyklopedie Svět v obrazech byl praktickou aplikací Komenského didaktických zásad a ve školách se používal přes dvě stě let.

Desetikorunová známka tematicky navazuje na loni vydanou známku k 350. výročí vydání díla Opera didactica omnia. Podle návrhu Petra Melana ji připravil osvědčený rytec Václav Fajt.

0551.jpg

Dílo J. A. Komenského: Orbis Pictus – 350 let od vydání

Prezident republiky Václav Klaus

Všechny tři výš jmenované známky jsou známky příležitostné. Vytisknou se v určitém nákladu, platí navěky, ale už se nedotiskují. To samozřejmě zvyšuje jejich sběratelskou hodnotu... Kromě příležitostných známek existují ještě známky výplatní. Ty se tisknou ve velikých objemech a neustále se dotiskují. Mezi výplatní známky patří také známka s hlavou státu, jediná výjimka z nepsaného a v Česku dosud dodržovaného pravidla, že živé osoby se na známkách neobjevují. 2. dubna vyjde známka s portrétem staronového prezidenta Václava Klause. Vypadá skoro stejně jako známka z 9. února 2005, mění se pouze její barevnost a nominální hodnota – to souvisí s novoroční změnou tarifů České pošty. Červenohnědý pan prezident za Kč 7.50 samozřejmě zůstává platný, stejně jako všechny české poštovní známky od roku 1993.


Světová výstava zatím pod čarou

Po deseti letech čeká letos na podzim českou metropoli filatelistická událost mimořádného významu. Světová výstava známek Praga 2008. Vystavovat budou přední světoví sběratelé (mezi nimi například anglická královna Alžběta), s nejvyšší pravděpodobností se dostaví alespoň jeden Mauritius a samozřejmě se bude také dražit a čile obchodovat.

Česká pošta už od loňského roku vydává známky k propagaci Světové výstavy, je mezi nimi i vítězka ankety o nejkrásnější známku roku 2007. Poslední v zatím nekončící řadě známek na podporu Pragy 2008 je cenina s námětem podle nástěnné malby z Poštovního muzea v Praze. Ta zobrazuje lazebnici Zuzanu převážející krále Václava IV. přes Vltavu.

V pražské pobočce Poštovního muzea můžete denně kromě pondělka shlédnout ve stálých expozicích například stálé expozice poštovních známek ČR a Československa, klasické poštovní známky Evropy a USA. Do konce března je možné v Poštovním muzeu v Praze navštívit výstavu Svůj k svému, odraz národnostních bojů a třenic v Českých zemích v 19. a 20. století na pohlednicích.

V době konání Světové výstavy poštovních známek Praga 2008 bude Poštovní muzeum hostit expozici filatelistické literatury.

0549.jpg
Světová výstava poštovních známek Praga 2008: J. Navrátil: Nástěnná malba z Poštovního muzea v Praze